تاریخ امروز:2022/12/10

شیخ حسین علی طوافی

در اینجا توضیحات مختصری در رابطه با موضوع مینویسیم ...

شیخ حسین علی طوافی

مرحوم شیخ حسین علی طوافی فرزند کوچک مرحوم ابراهیم و حاج خانوم در سال ۱۲۸۴ هجری شمسی در بیلقان متولد شد. منزل پدری ایشان در محل…… قرار داشت.

او فردی متقی و پرهیزگار، مربی قرآن و اولین موذن بیلقان بود. گفته می شد که صدای اذان ایشان را دختر عمویشان در سرجوب می شنیدند (شاید به خاطر پاکیزگی هوا و نبود ساختمان های زیاد امروزی). ایشان به مدت دو سال و چهار ماه در منطقه لشگرک تهران به خدمت سربازی مشغول بود .

در سال ۱۳۱۰ با زبیده خانم که فرزند کربلایی محمد از محله سنگلج تهران و هاجر خانم از اهالی بیلقان بود، ازدواج کرد. به گفته زبیده خانم نحوه آشنایی و ازدواج آنها به دلیل داشتن صدای خوبی بوده که زبیده خانم داشته و در جمع دوستان تعزیه خوانی میکرده است. حسینعلی جوان هر روز هنگام گذر از کنار خانه زبیده این صدا را می شنیده و این آغازی بود بر دلبستگی او که تا پایان عمر ادامه یافت. پدر هاجر خانم حاج میرزا رضا از بزرگان دوران قاجار بودند.

ثمره این ازدواج پنج فرزند پرویز (جعفر).مهین دخت، گلچهره، نرجس و محمد می باشد (و نیز دختری به نام بتول که در ۶ سالگی بر اثر بیماری از دنیا می رود).
شیخ حسینعلی در جوانی به کارهای دامداری و کشاورزی به ویژه باغبانی می پرداختند. ایشان حدود ۲۰ سال در کارخانه شیمیایی کرج مشغول به کار بودند. بعد از بازنشستگی در تکیه بیلقان متصل به مسجد دکان خوارو بار فروشی داشتند که پس از توسعه مسجد به مجاورت پارک امروزی منتقل شدند که بعدها این مکان نیر واگذار گردید.
در زمان جنگ ایران و عراق حدود ۱۰ ماه در جبهه ها حضور داشتند. ایشان به تهجد و نماز شب معروف بودند
از صفات و خصوصیات بارز ایشان اهمیت بسیار به اطاعت خداوند و دستورات الهی، اهتمام به انجام واجبات و مستحبات و پرهیز از غیبت، دروغ و صفات ناپسند بود. بسیار صادق و درستکار و فوق العاده خوش اخلاق و با گذشت و خویشتن دار بودند و همگان او را بعنوان انسانی زحمتکش و سختکوش و با اراده می دانستند. ایشان ارتباط بسیار خوبی با کودکان داشتند، سحرخیز بوده و ساعات زیادی را در روز به خواندن قران می پرداختند.
سرانجام زنده یاد شیخ حسینعلی طوافی در روز جمعه ۳۰ مهر ماه سال ۱۳۷۲ در هنگام نماز صبح در سن ۸۸سالگی بر اثر سکته قلبی دار فانی رو وداع کردند.

روحش شاد و یادش جاودان

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *